تبلیغات
iceletters - بونسای روش پرورش آن

iceletters

پنجشنبه 23 اردیبهشت 1395

بونسای روش پرورش آن

نویسنده: میهن بلاگ 45   سفارش گل

یکی از هنرهای زیاد زیبا یی ژاپنی پرورش درختان به صورت "بونسای" است. بعضی از این گیاهان واقعا " زیبا بوده و ارزش بسیاری دارند. این هنر برای هزاران سال در چین رواج داشته و بعد از رابطه فرهنگی بین چین ژاپن، به ژاپن منتقل شده .

بونسای از دو کلمه ژاپنی "بون=سینی" "سای= کاشتن" تشکیل شده در اصل به مفهوم کاشت درختان توی سینی (ظروف کشیده کم عمق) است. در این هنر سعی می شود درختان را به صورت فرم پاکوتاه به اشکال گوناگون دربیارند. شکل بونسای بسیار زیاد مهم مفهوم آن را می رساند.بعضی از هنرمندان این هنر، بونساهای زیاد کوچک که حتی بعضی وقتها اوقات کوچکتر از کف دست هستند را پرورش می دهند که به اسم "مینی بونسای" شناخته می شود .

بونسای حاصل تلفیق هنر با علم باغبانی است. یک هنرمند خلاق با حس قشنگ شناسی مهارت ، با خلق بونسای در گلدان ظریف می کوشد تا درختی کهن بر فراز کوه یا درختی کهنسال با وقار روییده بر دشتی را تصویر نماید . پس بونسای هم یک سرگرمی در زمینه ی باغبانی زینتی است هم باعث نزدیکی معرفت آدم از شگفتی های طبیعت می شود.


بن سای مجموعه ای از باغبانی هنر است که به واسطه آن گیاه با تغییر شکل تحمیل شده به مجسمه زنده تبدیل می شود. هنرمند با استفاده از مفاد زیبا یی، وهمی از طبیعت را در غالب شکل مینیاتوری پدید میآورد. بنسای یک ارایش غیرطبیعی نیست بلکه در قالب تغییر شکل ساده، طبیعت اصلی را ذهن آدم ی تداعی می نماید .

بن سای در اصل عبارت ای ژاپنی و به مفهوم کاشت گیاهان در گلدانهای کم عمق است . به این ترتیب که گیاه در گلدانهایی کم عمق با خاک کم و در شرایط محدود کننده از نظر افزایش قرار میگیرد و با ارایش قشنگ وتربیت صحیح به درختی مسن ولی کوچک تبدیل می شود. جهت تحقق این هدف تمام پارت های گیاه اعم از ریشه ها، تنه، شاخه ها، میوه ها گلها حایز ارزش هستند .

جهت پرورش یک بونسای دانستن علوم باغبانی، نوردهی، تغذیه، نیاز آبی و همچنین هرس شاخه، برگ و ریشه ضروری است. در واقع با مصرف از روشهای ویِژگزینشه بیشتر شدن گیاه را کم می کنند به طوری که به سلامت آن لطمه ای وارد نشود و هرس ریشه و برگ در فصل افزایش باعث كم شدن افزایش شود . همچنین برای شکل دادن به گیاه با مرور شکل دلخواه را به گیاه انتقال میدهند. تناسب درست بین اجزاء گیاه و همچنین تامین نیاز گیاه به پرورش بونسای سالم و زیبا کمک زیادی می نماید .

برای تهیه و تولید یک بونسای می توان دو وهله ی مهم را در نظر گرفت:

تغییر شکل درختی طبیعی که از نواحی کوهستانی یا دشت آورده ایم به درختچه های کوتاه

تربیت بونسای که منظور تکامل بخشیدن به شکل ظاهری است.

۱)وهله ی اول:

نهال مورد گزینش بایستی در عین کامل بودن باید کوچک ، کوتاه ، ریشه های قوی و طول عمر دراز باشد . می بایست در نظر داشت که فرق مهم یک بونسای یک درخت در باغ کوچکی بزرگی آنهاست وگرنه بونسای از نظر شکل ظاهری تفاوت دیگری با درخت طبیعی ندارد.

قبل از شروع بهار گیاهی با شرایط ذکر شده انتخاب و آن را طوری از خاک بیرون می آوریم که میزان ی از ریشه های فرعی وصل به ریشه ی عمودی(مهم ) گیاه باشد گیاه را همراه خاک اطراف ریشه با ملایمت بیرون آورده تا خاک اطراف ریشه نریزد. گیاه را در ظرف مورد نظر می کاریم. بعد از ۲۰ روز جوانه های کوچکی خواهد داشت . ی که جوانه های تازه به ارتفاعی نزدیک ۵/۲ میلی متر رسید آن را فشار می دهیم یا کلا قطع می کنیم. حدود ۲ الی ۳ هفته بعد یک یا سه جوانه تازه در کنار جوانه ی قطع شده شروع به افزایش می کنند. این بار جوانه های تازه هرگز بسیار زیاد بلند نخواهند شد. پس فاصله ی بین شاخه کوتاه شده برگ هایی افزایش می کنند که از میزان طبیعی کوچک تر است.

با نزدیکی فصل پاییز می بایست احتیاط های ضروری را انجام داد که گیاه خشک نشود ، یخ نزند مرتب در معرض دید خورشید قرار گیرد. درخت را در ماه فروردین بعدی بایستی دوباره به همان طریق اولی نشا کرد. دفعات نشاندن گیاه در ظرف دیگر بستگی به نوع درخت سن آن دارد.

▪ قرار دادن گیاه در ظرف دیگر دو خاصیت دارد:

داخـل ظرف پر از ریشه شده است جای خالی جهت افزایش ریشه های تازه نیست . در هر انتقال حذف میزان ی از ریشه ها و رویش ریشه های نو باعث خواهد شد که مواد به میزان ضروری ( نه بیش از میزان ) جذب نماید و افزایش کرده از اندازه هایی که مورد نظر ماست بزرگتر نشود.

شاخ برگ های خیلی ی را قطع می کنیم و این عمل سبب تعادل بین مواد جذب شده به وسیله ی ریشه ی گیاه میزان هوایی که توسط شاخ و برگ پس داده( فتوسنتز ) می شود می گردد.

۲ الی ۳ هفته طول می کشد که گیاه در محل نو ریشه های محکمی بگیرد. وقتی که ریشه ها محکم شد ، جوانه ها شروع به بیشتر شدن می کنند. بعد از دو ماه که درخت به ظرفش منتقل شد تمام برگ های آن در مرکز ساقه می بایست با قیچی قطع گردد. باقیمانده ی برگ های ساقه به زودی پژمرده شده می افتند این حالت برگ ریزان مصنوعی پاییزی است. دو یا سه هفته بعد شاخه ها و برگ های نو از جوانه های تازه بیرون خواهند آمد. این شاخه و برگ ها کوچک می شوند و نتیجتا به بونسای شکل باشکوهی می دهند.

۲)وهله ی دوم تربیت بونسای:

به سه طریق می توان عمل کرد:

▪ هرس کردن شاخه برگ ها که قبلا به آن اشاره شد.

▪ سیم بستن

▪ آویزان کردن شاخه

ـ سیم بستن:

برای این که شکل دلخواه را به درخت بدهیم از سیم مسی استفاده می کنیم به این ترتیب که شاخه یا تنه را با دست انگشتان به حالتی که مورد نظر است نگه می داریم. سیم را در جهت عقربه های ساعت به دور آن می پیچیم . شاخه های کوچک را برای ۲ تا ۳ ماه و شاخه های بزرگتر را جهت ۳ الی ۴ ماه می توان سیم بست.

ـ آویزان کردن شاخه :

به آسانی یک طناب یا نخ را به شاخه ی مورد نظر متصل و انتهای آن رابه جایی متصل می کنیم تا شاخه خمیدگی مورد نظر را پیدا نماید .

ـ شرایط خاک:

تمیـز باشد کود طبیعی نداشته باشد قابلیت نگهداری رطوبت را داشته باشد پوک باشد.

ـ محل نگهداری :

در تمام سال آفتـاب ی باشد در معرض هوا بوده ولی از بادهای شدید در امان باشد پاک و دور از گرد غبار باشد.

● ریشه ها:

ریشه های گیاه بنسای شده، در عین استحکام، سلامت گستردگی، می بایست ظاهری کهن به درخت ببخشند. درروشهای متقارن، نامتقارن و اریب، ریشه ها در تمام جهات وسیع شده اند. اما در روشهای بادزده، صخره،رویشی و .... ریشه ها معمولا در جهت خلاف انحنای تنه وسیع شده اند. تا بدین ترتیب به گیاه ظاهری متقارن ببخشند. تعدادی ازریشه ها روی خاک قرار داده میشوند تا قدمت درخت را از نظر ظاهری افزایش دهند تصور فرسایش خاک را در سالهای قدیم در ذهن القا کنند. جهت تحقق این مهم، در وقت انتقال گیاه به گلدان بزرگتر، تعدادی از ریشه ها را روی خاک قرار می دهند و روی آنها را با خزه اسفاگنوم میزان کمی خاک می پوشانند. در طی آبکمک های مکرر، این پوشش نازک، از بین میرود پوست ریشه در معرض نور خورشید، سخت می شود بدین ترتیب هدف ما در القای تصور کهن بودن گیاه تحقق می آید.

جهت تشکیل ریشه های نو در جهت مناسب، می توان ریشه را تا لایه کامبیوم خراش داد روی آن را با خاک خزه پوشاند. بعد از چند هفته، در محل زخم ریشه های جدید ی ایجاد می شود .

● تنه:

گرچه تمام بخش های گیاه بن سای شده خیلی مهم است اما تنه گیاه اولین بخش ی است که توجه ناظر را به جلب می نماید .تنه بن سای باید پوستی ضخیم یک پارچه و تودرتو داشته باشد . تنه باید به گونه ای باشد که هرچه به راس نزدیک می شود ضخامت آن کمتر شود . روی تنه خوب نمی بایست آثار زخم ناشی از سیم پیچی دیده شود .

● شاخه ها:

گیاهان در طبیعت شاید شاخه های در هم پیچیده داشته باشند . ولی در بن سای با سیم پیچی شاخه ها را به گونه ای تربیت می کنند ، که گیاه زیبا جلوه نماید . ً شاخه ها از نظر قطر و طول فرق دارند . شاخه های پایین تر ضخیم تر و بلندتر هستند و ببهتر ی در تمام جهات وسیع می شوند . شکل هر شاخه به تنهایی مد نظر است . در هنر بن سای بسیاری از شاخه های گیاه مطلوب به نظر نمی رسد . به همین دلیل این شاخه ها را قطع می کنند .

● برگها:

در بن سای بهتر برگ ها سبز متراکم کوچک است . گیاهانی که برگهای بزرگ دارند یا تعداد برگ آنها کم است ،جهت بن سای مناسب نیستند . گیاهانی که برگ های کمی دارند ،درختی خزان کرده را تداعی می کنند . برگ های بزرگ نسبت به اندازه کلی درخت بن سای شده، نامتناسب به نظر می رسند، جهت آن که اندازه برگها کوچک شود از نحوه بیبرگی یا هرس برگ استفاده می کنند. اینشیوه در كم شدن اندازه برگ تاثیر گذار است ولی در تغییر اندازه گلها و میوه ها خیلی مورد توجه نیست.

● راس ساقه:

تنه به تدریج باریک می شود تا در انتها به راس منتهی شود. هرگاه به ارتفا‎ع کمتری نیاز باشد، می توان راس آن را قطع کرد شاخه پایینتر از راس را که در راستای تنه است یا زاویه کمی با راستای تنه دارد ،به عنوان راس گزینش و باپیچیدن سیم آن را تربیت کرد. در هر حال درخت بنسای شده باید دارای راس باشد.

● پشت و روی بن سای:

بنسای را نبایستی به صورت یک گیاه طبیعی در گلدان رها کرد. بلکه می بایست آن را طبق طرح مورد نظر کاشت تربیت کرد. بنسای می بایست در نظر یک ناظر به خوب ی جلوه گری کرده سری جلو و پشت آن با تفاوت نماید . کاملترین بخش ، سری جلو است . برآمدگی تنه نمی بایست در جلو قرار گیرد.انتهای تنه باید قابل رویت بوده تنه در یک طرف انحنا داشته باشد. نوک ساقه یا راس در سری جلو بایستی به طرف ناظر باشد.در پارت جلو نباید شاخهها درهم پیچیده باشند. همین طور نباید به طرف جلو افزایش کنند باید تمام شاخه ها به روشنی قابل دید باشند. قسمت پشت ، عمق معین و نظر سه بعدی به گیاه می دهد، لذا یا دو شاخه در این پارت تعبیه می گردد.

● طرق مختلف پرورش بن سای

▪ پرورش نهالی

۱)مابوری یا پرورش نهالی که از طبیعت گرفته می شود.

۲) پرورش نهالی که از طریق خوابانیدن به وجود می آید.

۳) پرورش نهالی که از طریق جدا کردن به وجود می آید.

۴) پرورش نهالی که از قلمه زدن به وجود می آید.

۵) پرورش نهالی که از طریق پیوند زدن به وجود می آید.

۶) پرورش نهالی که از طریق کاشت بذر به وجود میآید.

۷) پرورش نشا که از یک خزانه فراهم شده است .

زیاد دیده شده ترین بنساهای ژاپنی به همین طریق پرورش یافته اند. نهالی که در طبیعت به شرایط نامناسب رشد، به کوتاه کوچک مانده است برای مبدل شدن به یک بنسای زیبا فقط احتیاج به یک تربیت صحیح دارد.گیاهانی مثل کاج سیاه ژاپنی کاج قرمز ژاپنی ، کاج سوزنی عرعر ... را میتوان از این طریق بنسای نمود.

مزیت این روش صرفه جویی در است . زیرا جهت تولید و ساخت بنسای از طریق کشت بذر، حداقل به ۵ الی ۱۰ سال نیاز داریم. در ژاپن گیاهانی را که با توجه به ویژگیها بنسای از طبیعت جمع آوری میکنند، «آراکی» می نامند. بسیار زیاد ی از گیاهانی که در صخره ها کوهستانهای مناطق گرمسیری و معتدل در شکاف صخره ها بیشتر شدن کرده اند ، به علت شرایط ویِژگزینشه موجود در منطقه و محیط کشت، به بنسای تبدیل به درختانی مسن، با ارتفاع کم شده اند.

● ویژگیها آراکی:

گیاهی که از طبیعت گزینش وجمع آوری می شود می باید واجد ویژگیها زیر باشد:

- در عین کامل بودن به اندازه کافی کوچک باشد تا در گلدان کم عمق و کوچک جای گیرد.

- ریشه های قوی و وسیع داشته باشد.

- شاخه ها بایستی به نحو مطلوب ، بسته به نحوه بنسای مورد نظر، آراسته باشند.

- شاخه ها باید به نحو زیبا دلپذیری در اطراف تنه اصلی پراکنده شده باشند.اما چنانچه روش بنسای مورد نظرروش نردبانی باشداین خصوصیت مورد توجه قرار نمی گیرد.

- به اندازه کافی سرزنده شاداب ، سالم و قوی به نظر برسد، تا نیاز به مراقبت مراقبت ویژه نداشته باشد.

- ارتفاع بسیاری نداشته باشد.

- گیاه انتخاب ی باید از نوع درختانی باشد که طول عمر خیلی ی دارند.

بعد از گزینش آراکی دورتا دور گیاه را خالی کرده گیاه را سالم و بارعایت نکات باغبانی از محل رویش خارج میکنند.و با حصیر یا گونی دورتادور ریشه را میپوشانند. پس با نخ سیم، گونی یا حصیر را می بندند. قطع ریشه ها تا فاصله معین ی از تنه، ضروری است.روش برش باید به صورت مورب باشد. گیاه را بعد از انتقال به گلخانه، در گلدانی می کارند. ته گلدان شن درشت، سپس یک لایه خاک شن و بعد از آن یک لایه ماسه و کود حیوانی بعد شن شسته شده،ریخته می شود .

گیاه بعد از ترمیم، آماده بنسای و تربیت ویژه نحوه مورد نظر است.

▪ چند توجه در این مورد ضروری به نظر میرسد:

۱) نمی بایست گیاه را در معرض باد قرار داد.

۲) خاک اطراف گیاه نمی بایست خشک شود.

۳) در ۲ روز اول نبایستی گیاه در معرض نور مستقیم قرار گیرد، ,مگر آن که نور فقط به گلدان گیاه بتابد.

۴) به گیاهی که کاملا ریشه نگرفته نباید خیلی کود داد.

۵) در صورتی که گیاه جوانه های متعددی تولید کرد، با توجه به شیوه بنسای انتخاب ی، جوانه های مناسب را نگه داشت و از تولید شاخه توسط بقیه جوانه ها پیشگیری کرد.

۶) پس ازآن که گیاه کاملا شکل گرفت، میتوان آن را به گلدان زیبا تری منتقل کرد.این عمل می بایست در ماه فروردین و اردیبهشت صورت گیرد.

● پرورش به طریق خوابانیدن :

دومینآموزش آسان پرورش بنسای،آموزش خوابانیدن است . درختانی جهت اینروش مناسب می باشند که بتوانند از طریق تنه یا شاخه، ریشه تولید کنند. جهت نمونه میتوان از درختانی مثل انار، افرا، نارون و یا صنوبر نام برد. درابتدا شاخهای را که جلوه مناسبی جهت ایجاد بنسای دارد، انتخاب و سری ی از شاخه را حلقه برداری میکنند. پس آن را با اسفنج یا خزه اسفاگنوم می پوشانند . و اطراف آن را با پلاستیک مسدود میکنند. بعد از یکی از دو سال میتوان ساقه را قطع کرد و سری مورد نظر را به گلدان منتقل کرد. بعد از آن روشهای تربیتی و سیم پیچی شروع می شود .

●بقیه روشها

جهت بنسای کردن گیاه از روشهای دیگری مانند پیوند زدن استفاده می شود . در این نحوه از گیاهانی که به شرایط محدود بنسای، مقاوم می باشند ، به عنوان پایه مصرف می شود . پیوند آن نیز از نوع زینتی است.

● روش های بنسای:

درختان در طبیعت در شرایط موقعیت مختلف ی بیشتر شدن میکنند. بعضی از آنها عوامل بیشتر شدن مناسب را در اختیار دارند در حالی که بعضی از گیاهان در کوهستانها مناطق شیبدار یا در کنار دریا و بادهای تند افزایش میکنند. به همین مجبورند در مساوی این عوامل نامساعد پایداری کنند. این مبارزه، باعث تغییر شکل در گیاه می شود و شکلهای گوناگونی که غیرقابل شمارش هستند ؛ پدید می آید. در بنسای خوب ، سعی می شود که از اشکال اصلی که در طبیعت وجود دارد تقلید شود. جهت انتخاب نحوه بنسای آگاهی از طبقه بندی آنها ضروری است.

بنسایهایی که زیر ۱۵ سانتیمتر ارتفاع دارند بنسای مینیاتوری نامیده می شود .بن سای کوچک ۱۵ تا ۳۲ سانتیمتر ؛ بن سای مبوسیله ۳۲ تا ۶۰ سانتیمتر و بن سای بزرگ بیش از ۶۰ سانتیمتر ارتفاع دارند . اندازه یک بن سای می بایست با اندازه درخت روییده شده در طبیعت متناسب باشد . جهت مثال بوته هایی مانند رزهای پا کوتاه یا شاه پسند درختی ؛ وقتی به بیشتر شدن کامل می رسند ۵/۰ تا ۲ متر ارتفاع دارند . پس برای بن ساهای مینیاتوری یا کوچک متناسب می باشند . درختانی که در طبیعت ارتفاع آنها به ۲ تا ۴ متر می رسد ؛ مثل ختمی درختی برای بن ساهای مبوسیله مناسب هستند . درختانی که تا ارتفاع بسیاری افزایش می کنند مثل چنار ؛ کاج ها و .......... جهت بن ساهای بزرگ مناسب هستند .

● نحوه تربیت بن سای ساقه

▪ راست متقارن:


در اینآموزش درخت در یک مسیر مستقیم بیشتر شدن می نماید . ریشه ها هم در تمام جهات عمود بر ساقه وسیع شده اند . در این روش درخت را به گونه ای تربیت می کنند که درختی بیشتر شدن کرده در شرایط کاملاً مناسب طبیعی در ذهن تداعی شود . برای ایجاد شکل ساقه راست متقارن باید پایین ترین شاخه را در حدود سوم ارتفاع تنه حفظ کرد با سیم پیچی مانع حرکت آن به سمت جلو شود. آشفتگی شاخه ها باعث پنهان شدن سری عقبی پشت درخت می شود . تعیین اولین شاخه خیلی مهم است زیرا موقعیت شاخه دوم با تذکر به شاخه اول معین می شود . دومین شاخه بلند در پارت دیگر وکمی بالاتر باشد. این شاخه می بایست کمی به بخش پشت متمایل باشدو به گونهای پرورش داده شود، که میزان ی از قسمت زیر شاخه در دید ناظر قرار گیرد. این شاخه به تاج درخت عمق میبخشد. سومین شاخه در قسمت عقب کمی بالاتر از دومین شاخه قرار میگیرد. چهارمین شاخه در راستای دومین شاخه است. شاخه های دیگر نیز به همین ترتیب و به صورت متناوب قرار خواهند گرفت. شاخه ها نمی بایست در دید ناظر بالای سر یکدیگر قرار گیرند زیرا در این صورت به یک میزان از نور خورشید جریان هوا، بهره مند نخواهند شد.

▪روش ساقه راست نامتقارن :

در این روش، مانندراهنمای متقارن، درخت رو به بالا بیشتر شدن می نماید ولی تنه انحناهای زیاد زیبا یی است. انحناها بیشتر به صورت زیگزاگ است. ولی شاخه ها وضعیتی مشابه باروش متقارن دارند. در اینروش راس ساقه اندکی به یک طرف کج شده است.

▪راهنمای اریب :

اینروش زیاد آسان است برای افراد مبتدی در نظر گرفته می شود ، در زمانی کوتاه نیز میتوان آن را ایجاد کرد. در اینروش تنه درخت با انحنایی حدود ۴۵ درجه به طرف راست یا چپ متمایل می شود . بدین ترتیب تنه ابتدا به یک طرف مایل شده دوباره بعد از طی فاصله کوتاه درمسیر اولی قرار میگیرد. اولین شاخه، قوی نیرومند است در مکانی که انحنای تنه شروع می شود ، واقع شده است. این شاخه یا به صورت افقی وسیع می شود یا روبه بالا متمایل میگردد و بیشترین نور را دریافت می نماید .آموزش تنه کج، درختی را درذهن القا می نماید که در تاثیر نیروهای طبیعی، به این شکل درآمده است.

گستردگی ریشه بیشتر در خلاف انحنای تنه است. اینروش خلق بنسای و یک نمونه جالب را جهت هنرمندان امکانپذیر می سازد.

▪ نحوه بادزده:

درآموزش بادزده، یک بنسای را می بایست آن گونه شکل داد که شبیه درخت یا گروهی از درختان باشد که در یک محل بادخیز یا در مجاور ساحل یا در نوک تپه افزایش کرده اند.

در اینشیوه تنه مستقیم است، ولی با زمین زاویه میسازد( عمود بر زمین نیست). زاویه خط تنه از راستای شاقولی حدود ۴۵ درجه است. راس ساقه در مسیرخمیدگی است. شاخه ها می بایست همچنان به صورت افقی حفظ شوند. خمیدگی درخت وضع شاخه ها، این تصور را درذهن ناظر القا می نماید که درخت در پیکاری زیاد با بادهای شدید است.

▪روش نردبانی :

این روش، که بسیار زیاد آسان است، برای بنسای کردن گیاهانی که از طریق خوابانیدن ریشهدار شدهاند. استفاده می شود . این گیاهان را به گونهای تربیت میکنند که تمام شاخه های آنها در جهت قرار گیرند. پس تنه گیاه را به صورت افقی، به طوری که شاخه ها رو به بالا قرار گیرند، دریک ظرف قرار میدهند و روی آن خاک می ریزند. جهت تزود ریشه زدایی، در زیر هر شاخه بخش ی از تنه را زخمی میکنند.

میتوان بین شاخه ها به احتمال زیاد ت سنگ قرار داد تا بنسای نمای کوهستانی به بگیرد. بدین ترتیب سیمای یک جنگل در ذهن القا می شود

نظرات() 
foot pain
جمعه 24 شهریور 1396 08:43 ق.ظ
I am extremely impressed together with your writing skills as neatly as with the structure
for your weblog. Is that this a paid topic or did you customize it yourself?
Anyway stay up the excellent quality writing, it's rare to peer a great weblog like this one nowadays..
What is a heel lift?
شنبه 14 مرداد 1396 04:26 ب.ظ
Awesome article.
baftiname.mihanblog.com
یکشنبه 11 تیر 1396 02:05 ق.ظ
Great blog here! Also your website loads up fast!
What host are you using? Can I get your affiliate link to your host?
I wish my web site loaded up as quickly as yours lol
alysaaeschbacher.hatenablog.com
چهارشنبه 7 تیر 1396 01:47 ق.ظ
Superb website you have here but I was wondering if you knew of any forums that cover the same topics talked about in this
article? I'd really like to be a part of community where I can get comments from other knowledgeable people that share the
same interest. If you have any recommendations, please let me know.
Thank you!
manicure
چهارشنبه 23 فروردین 1396 03:19 ب.ظ
I really love your website.. Excellent colors & theme.

Did you make this site yourself? Please reply back as I'm attempting to create
my own blog and want to find out where you got this from or exactly
what the theme is named. Appreciate it!
 
لبخندناراحتچشمک
نیشخندبغلسوال
قلبخجالتزبان
ماچتعجبعصبانی
عینکشیطانگریه
خندهقهقههخداحافظ
سبزقهرهورا
دستگلتفکر